Čo je dialýza
Dialyzačná liečba nahrádza niektorú z funkcií obličiek.
Jej základnou úlohou je odstránenie toho, čoho je v krvi nadbytok, alebo doplnenie toho, čoho je nedostatok.
Úlohou obličiek je odstraňovať z tela jedovaté látky, ktoré vznikli pri normálnej látkovej výmene. Obličky tak udržujú zloženie telesných tekutín v norme.
Keď z nejakého dôvodu stratia túto schopnosť, alebo je ich funkcia výrazne oslabená – trvale alebo dočasne – človek potrebuje dialýzu, teda liečbu, ktorá preberie túto funkciu za obličky. Špeciálne prípady na dialyzačnej liečbe tvoria pacienti, ktorí sa otrávili dialyzovateľným jedom.
Akútne zlyhanie obličiek
Znamená, že sa v krvi začnú náhle hromadiť jedovaté látky, ktoré sú súčasťou normálnej činnosti nášho tela, avšak nemôžu sa z neho vylúčiť bežnou cestou –močom – pretože činnosť obličiek je vážne porušená. Takéto náhle zlyhanie môže nastať napríklad po úraze, rozsiahlejšej operácii, alebo pri vážnom zápale obličiek.
Chronické zlyhanie obličiek
Nastáva pomalšie. Jedovaté látky z látkovej výmeny v tele sa pomaly hromadia v tele, až dosiahnu takú silnú koncentráciu, že môže nastať chronická otrava organizmu. Takéto zlyhanie obličiek môže nastať ako dôsledok rôznych iných ochorení. Najčastejšie to býva cukrovka alebo neliečený vysoký krvný tlak.
Dialýza je metóda odstraňovania nežiaducich látok z krvi pacienta. Takéto látky sa môžu dostať do krvi buď zvonku (otravou), alebo vznikajú priamo v našom tele.
Dialyzačná liečba je teda eliminačná. Delí sa na dve základné skupiny – extrakorporálna (mimote-lová) liečba (napr. hemodialýza) a intrakorporálna (vnútrotelová) liečba (peritoneálna dialýza).
Hemodialýza
Pri mimotelovej eliminačnej liečbe – hemodialýze sa škodlivé látky odstraňujú z krvi mimo tela cez umelú membránu. Pacient potrebuje malý zákrok – vytvorenie cievneho prístupu (A-V fistuly, dočasný alebo permanentný katéter), ktorým sa krv z tela odoberá, ale aj vracia naspäť.
Do tejto skupiny patria aj rôzne varianty hemodialýzy, ako napríklad hemodiafiltrácia, hemoperfúzia a podobne. Hlavným rozdielom medzi nimi je to, ako je upravená filtračná kapsľa strong>, a ktoré látky a v akom rozsahu sa uvedenou metodikou odstraňujú.
Pre pacienta to znamená, že je odkázaný na prístroj, ktorý vykonáva dané procesy. Takáto liečba môže byť akútna, v tom prípade je pacient hospitalizovaný ; alebo chronická, a vtedy sa zákrok vykonáva ambulantne, väčšinou 2 až 3 do týždňa. Jedna hemodialýza spravidla trvá asi 4 hodiny.
Pred zaradením do dialyzačného programu:
Pred zaradením do dlhodobého dialyzačného programu nás navštívte, aby ste sa zoznámili s personálom, pozreli si zariadenie a dostali odpovede na Vaše sa otázky.
Naše centrum ponúka možnosť akútnej a chronickej hemodialyzačnej a hemodialfiltračnej liečby.
Pracujeme od pondelka do soboty v dvoch, prípadne aj troch dialyzačných zmenách. Prispôsobíme sa časovo Vášmu zamestnaniu, sme flexibilní pri objednávaní sa pri zvláštnych príležitostiach.
Personál je profesionálny, priateľský, vzdelaný a rešpektuje pacientov. Ponúkame Vám prehliadku dialyzačného centra. Vykonávame prieskum spokojnosti pacientov. Môžete sa rozprávať s inými pacientmi v centre, aby ste sa ich spýtali na ich skúsenosti.
Hemodialyzačná liečba sa väčšinou vykonáva trikrát týždenne po dobu približne 4 až 5 hodín (štyrikrát pri určitých špecifických klinických podmienkach). Frekvencia liečenia závisí hlavne na Vašich fyzických vlastnostiach.
Dostanete pravidelný časový rozvrh, kedy je potrebné vykonávať liečbu, napr. „pondelok-streda-piatok vždy v stanovenom čase“.
Budete zodpovedný za to, aby ste sa na liečbu dostavili do dialyzačného centra včas a náš tím zabezpečí pohodlný priebeh.
Prítomnosť v dialyzačnom centre Vám umožní aj stretnúť iných pacientov v podobnej situácii a porozprávať sa s nimi.
Cievny prístup
Pred zahájením hemodialýzy potrebujete cievny prístup. To je miesto na Vašom tele, v ktorom dochádza k odstráneniu a vráteniu krvi počas dialýzy.
Aby sa počas hemodialýzy vyčistilo dostatočné množstvo krvi, cievny prístup musí umožňovať prietok veľkého objemu krvi.
Najčastejší permanentný prístup u pacienta, ktorý sa podrobuje chronickej hemodialýze, je natívna artériovenózna fistula (AVF).
Fistula sa vytvorí pod pokožkou pripojením žily do tepny. Zvyšuje sa tak množstvo krvi, ktoré pretečie žilou, zosilňuje žilu a uľahčuje opakované zavádzanie ihly na dialyzačnú liečbu.
Proces, kým fistula dosiahne potrebnú pevnosť a veľkosť na zavedenie ihly sa nazýva „zrenie“. Vo všeobecnosti trvá štyri až šesť týždňov.
Ak stav ciev nedovoľuje našitie AV fistuly, pacientovi je zavedený buď krátkodobý (dočasný) alebo permanentný katéter.
Obidva prístupy umiestňuje lekár v chirurgickom prostredí. Dobrý cievny prístup je základom pre vysokú kvalitu hemodialyzačnej liečby a následne výrazne prispieva k Vášmu dobrému zdravotnému stavu. Preto sa často nazýva „Vaša žila života“!
Starostlivosťou o svoju žilu života môžete predĺžiť životnosť svojej AVF. Zahŕňa to dodržiavanie hygienických pokynov a pravidelné sledovanie Vášho cievneho prístupu (napr. odpočúvanie krvného prietoku) a použitie programov sledovania pre ďalšie hodnotenie cievneho prístupu.
Možno budete chcieť mať pri svojej prvej liečbe v dialyzačnom centre niekoho pri sebe. Táto osoba Vám môže pomôcť pri počúvaní poskytovaných informácií
Počas prvého roku na dialýze sa dozviete o liečbe, ako ju začleniť do každodenného života a ako sa prispôsobiť zmenám vo Vašom živote.
Dialýza sa stane súčasťou Vášho každodenného života a možno zistíte, že Váš život sa zase až tak veľmi nezmenil.
Ak budete mať akékoľvek otázky, pomôžeme Vám. Tým, že budete vedieť, čo vás čaká, predídete úzkosti a pripravíte sa na príjemný pocit.
Transplantácia – úplná sloboda
Úspešná transplantácia obličiek Vám poskytuje vyšší stupeň pohodlia a slobody ako dialýza. Lieky pomáhajú predchádzať odmietnutiu orgánu a dokážete viesť pomerne normálny život dlhé nasledujúce roky.
Váš lekár pri rozhodovaní, či ste vhodným kandidátom pre transplantáciu, zohľadní Váš vek a ďalšie ochorenia, ktorými trpíte.
Existuje taktiež závažný nedostatok darcov orgánov. Priemerná doba čakania v Európe je šesť rokov.
Ak ste vhodným kandidátom pre transplantáciu, počas čakania na operáciu budete potrebovať dialýzu.
Transplantácia obličky je implantácia zdravej obličky od inej osoby (darca) pacientovi trpiacemu terminálnym štádiom ochorenia obličky (príjemca).
Vhodnosť kandidáta na transplantáciu obličky závisí od určitého zdravotného stavu. Pre uistenie sa, či sa darca a príjemca dobre zhodujú, sa vykonávajú rôzne vyšetrenia.
Dĺžka trvania obdobia do získania transplantátu sa líši. Bohužiaľ nie je dostupný dostatočný počet obličiek na transplantáciu, takže niektorí pacienti môžu byť na čakacom zozname pomerne dlho.
Oblička sa dá získať:
Približne 5 % pacientov trpiacich chronickým ochorením obličiek na celom svete dostane transplantát. Pre zvyšných 95 % je jedinou možnosťou dialýza.